Verjetno bo marsikoga med vami presenetilo dejstvo, da za najpogostejšo kožno bolezen v industrijsko razvitih državah veljajo akne. Te se praviloma pojavijo v času pubertete, in sicer vzporedno s hormonskimi spremembami. Trajajo pa lahko vse do pozne odraslosti. Zaradi nečiste kože trpi približno 80 do 90 % mladih. 20 do 30 % od teh pa si najde tudi zdravniško oskrbo oziroma pomoč.
Pojav aken se povečuje tudi pri odraslih osebah. Še posebej pogoste so akne značilne za ženske.
Koža ob pojavu aken postane mastna
Ko se pojavijo akne, koža postane mastna. Prav tako se pojavijo odprti in zaprti komedoni oziroma ogrci ali mozolji. Najpogosteje se pojav zgodi na obrazu, prav tako tudi na vratu, prsnem košu pa tudi na hrbtu.
Pri resni obliki aken je koža navadno precej pordela. Razvijejo se še vnete papule in pustule. Na sploh lahko akne povzročajo tudi čustveno obremenitev. Veljajo za izjemno nadležne in trdovratne.
Štirje ključni dejavniki, ki lahko vplivajo na nastanek aken
Za akne so praviloma lahko krivi štirje različni dejavniki. To so seboreja, hiperkeratoza, naselitev bakterij in vnetje.
V primeru seboreje gre za prekomerno tvorbo sebuma. Žleze lojnice izločajo oljnato snov, ki se imenuje sebum. Ta masti lase ter kožo. Tvorbo takšnega pojava lahko sprožajo najrazličnejši dejavniki, kot so podnebje, določena zdravila, ne nazadnje tudi genetika.
Na akne lahko vpliva tudi kajenje
Čeprav dejavniki, ki jih bomo omenili, direktno ne vplivajo na akne, pa lahko nekatere zadeve v povezavi z njimi samo še poslabšajo. To so prehrana, kajenje, ličila, komegodeni izdelki za negovanje kože.
Ključno pa je, ko se pojavijo akne, da se z dermatologom posvetujete že v zelo zgodnji fazi nastanka, torej ko so simptomi še dovolj blagi. Dovolj učinkovito zdravljenje namreč lahko uspešno prepreči poslabšanje bolezni pa tudi posledice, kot je na primer brazgotinjenje.