Znano je, da hiter življenjski tempo sodobnega sveta predstavlja velik napor na človeško telo. Marsikdo utrujenost premaguje s hitro prehrano in različnimi napitki, ki obljubljajo energijo, pravzaprav pa gre le za zelo kratkotrajne učinke. Ob manjši bolečini vzame tableto, da bo bolj produktiven ali pa si stres lajša z alkoholom. Vse to so navidezne rešitve, ki pa nosijo veliko stranskih učinkov, ki počasi načenjajo človeško psiho-fizično stanje.
Prav zaradi nezdrave prehrane, prekomernih količin energijskih pijač ali alkohola poseben stres doživljajo jetra. Za njihovo podporo obstaja naravna rešitev v rastlini z imenom pegasti badelj, poznani tudi kot bodeča neža. Znanje o njenem blagodejnem učinku na jetra se je preneslo iz tradicionalne medicine ter bilo dokazano s strani sodobne znanosti.
Razstrupljevalna vloga jeter
Ob presnovi nevarnih, za jetra strupenih snovi te povzročajo nastajanje prostih radikalov, ki poškodujejo jetrne celice. Flavonoid pa je zmes učinkovin, vsebuje jih pegasti badelj, ki zaustavlja proste radikale in tako manjša poškodbe. Učinkovanje pegastega badlja deluje tako aktivno, kot zdravljenje že nastalih poškodb in odpravo napihnjenosti, pa tudi preventivno pri zaščiti jetrnih celic in njihovih membran, da vanje ne vstopajo nevarne snovi.
Preventiva je pomembna, saj ob preobremenjenosti, jetra ne uspejo zadostno opravljati svojih nalog, kar ima posledice na splošnem zdravju. Ob redni skrbi za razstrupljanje, četudi si le redko privoščimo obrok hitre prehrane in kozarec nezdrave pijače, je mogoče močno zmanjšati možnosti za razvoj resnejše bolezni jeter.
Domača uporaba pegastega badlja
Najpogosteje se pegasti badelj uživa v obliki zmletih semen. Kljub temu, da se priporoča vnašanje v telo z maščobami, saj so semena slabše topna v vodi, si je mogoče pripraviti čajni poparek. Deluje lahko tudi odvajalno. Semena je mogoče zaužiti kot dodatek k različni prehrani, naj bo to solata ali jutranji smuti. Nekateri pa si jih privoščijo tudi kar z žličko olja.
Tudi bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 lahko uporabljajo pegasti badelj, saj znižuje raven holesterola in sladkorja v krvi. Na ta način pa pripomore k preprečevanju žilnih obolenj. Za vsakodnevno uporabo ne presegajte količine dveh žličk, sicer pa ima pegasti badelj zelo redke stranske učinke, tudi ob večji uporabi.